Plastik Şişirme Makinesi Nedir?

Plastik Şişirme Makinesi Nedir?

Plastik şişirme makinesi temel olarak vida-kovan (ekstrüder), vida-kovan tahrik redüktörü, elektrik motoru, kafa, hava üfleme sibobu, mengene sistemi, plastik şişirme kalıbı, hidrolik güç ünitesi, otomasyon sisteminden meydana gelmektedir. Plastik şişirme makinelerinde opsiyonel olarak bulunan bileşenlere parizon kontrol sistemi, çapak alma sistemi, ürün alma robotu, seviye gösterge çizgisi, çoklu kafa seçenekleri, akümülatör kafa, katlı ürün sistemleri, çoklu mengene seçenekleri örnek olarak verilebilir.

Plastik Şişirme Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Plastik Şişirme Makineleri; Akümülatör Kafa (Enjeksiyonlu Kafa) Plastik Şişirme Makineleri ve Ekstrüzyon Kafa Plastik Şişirme Makineleri olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Enjeksiyon Kafa Plastik Şişirme Makineleri de denilen Akümülatör Kafa Plastik Şişirme Makineleri genellikle büyük ürünlerin üretilmesinde daha homojen mal verimliliği nedeniyle tercih edilmektedir. Akümülatör kafa plastik şişirme makineleri; çoklu istasyon seçenekleri, çoklu kat (coex) seçenekleri gibi çeşitli varyasyonları bulunmaktadır. Ekstrüzyon Kafa Plastik Şişirme Makinesi olarak adlandırılan makineler ise yüksek adetlerde, ufak hacimli ürünler üretilmesi için idealdir. Ekstrüzyon Kafa Plastik Şişirme Makineleri; Çoklu İstasyon (Mengene), Çoklu Kafa, Çoklu Kat özellikleri gibi farkı varyasyonlarda da üretilmektedir.

Ekstrüzyon Kafa Plastik Şişirme Makineleri Nasıl Çalışır?

Plastik şişirme makinesi granül halde bulunan plastiğin otomatik olarak makinenin ekstrüder haznesine yüklenmesi ile proses başlar. Ekstrüderde ısınarak eriyik hale gelen plastik kafaya sürülür. Kafadan hortum şeklinde akıtılan eriyik plastik üzerine kalıp kapanır. Kalıp içerisinde bulunan eriyik plastiğe sibop ile basınçlı hava uygulanarak kalıbın şeklini alması sağlanır. Soğuma süresinin beklenmesi akabinde kalıp açılır ve ürün dışarıya çıkarılır.

Akümülatör Kafa (Enjeksiyonlu Kafa )Plastik Şişirme Makineleri Nasıl Çalışır?

Plastik şişirme makinesi granül halde bulunan plastiğin otomatik olarak makinenin ekstrüder haznesine yüklenmesi ile proses başlar. Ekstrüderde ısınarak eriyik hale gelen plastik Akümülatör kafaya sürülür. Akümülatör Kafa içerisinde biriktirilen eriyik plastık enjeksiyon silindiri ile hidrolik olarak kafadan hortum şeklinde akıtılan eriyik plastik üzerine kalıp kapanır. Kalıp içerisinde bulunan eriyik plastiğe sibop ile basınçlı hava uygulanarak kalıbın şeklini alması sağlanır. Soğuma süresinin beklenmesi akabinde kalıp açılır ve ürün dışarıya çıkarılır.

Plastik Şişirme Makinesi Montaj ve Kurulumu Nasıl Yapılır?

İstenilen özellik ve kapasitede üretilen Plastik Şişirme Makinesi firmamızda ilk deneme ve testleri yapılmaktadır. Daha sonrasında makine sökülerek nakliyeye uygun hale getirilir. Sevkiyat sonrası teknik personel makinenin çalışacağı tesiste kurulumu ve devreye alma işlemini gerçekleştirir. Gerekli eğitimler ve bakım periyodiği aktarılarak teslim işlemi tamamlanmış olur.

Plastik Şişirme Makineleri Servis Destek Süreçleri Nelerdir?

Plastik Şişirme Makineleri genel olarak ağır sanayi makineleri olduğundan çok karmaşık yapılara sahip değildirler. Makinelerde meydana gelen arıza v.s. minimum düzeydedir. Her halükarda meydana gelen arıza veya teksin destek talepleri, en hızlı şekilde karşılanmaktadır. Telefon veya online müdahale edilebilen arıza ve aksaklıklar uzaktan bağlantı ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Diğer durumlarda maksimum 2 iş günü içerisinde makineye teknik servis için müdahale edilir.

Plastik Şişirme Makinası Fiyatları Nelerdir?

Plastik Şişirme Makineleri fiyatları, üretim kapasitesi, üretilecek ürün çeşidi gibi faktörlerle belirlenebilmektedir. Plastik Şişirme Makinelerinin bir çok çeşidi olduğu gibi, opsiyonel ilavelerde fiyatları yüksek oranda etkilemektedir. Sağlıklı fiyatlandırma için, üretilecek ürün ve üretim miktarı belirlenip fiyatlandırma bu hususlara göre yapılması gerekmektedir.

Plastik Şişirme Makineleri Kullanım Alanları Nelerdir?

Plastik Şişirme Makinaları; ambalaj üretimi, otomotiv parça üretimi, vitrin mankenleri üretimi, mobilya sektörü, oyuncak sektörü gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Her geçen gün yeni sektörler ve ürünler Plastik Şişirme teknolojisine dâhil olmaktadır.

Plastik Şişirme Makineleri Neden Tercih Edilir?

Plastik Şişirme prosesi plastiğin şekillendirilmesi amaçlanan, birçok sektöre hizmet eden, gelişime ve yeniliklere açık olan bir üretim tekniğidir. Farklı sektörlerde üretim kolaylığı, üretim miktarı, üretim maliyeti düşüklüğü gerekçesi ile tercih edilmektedir. Özellikle ambalaj sektörünün en önemli üretim tekniğidir.

Plastik Şişirme Makine Ölçüleri Nelerdir?

Plastik Şişirme Makineleri üretilecek ürün ve üretim miktarına göre yapısal büyüklükleri değişmektedir. Ağırlık olarak 2.000 Kg. bir plastik şişirme makinesi olabileceği gibi 50.000 Kg. bir makinede olabilecektir. Netice olarak makinelerin ölçülerini genel olarak belirlemek doğru olmayacaktır.